Jak vybrat ten správný software pro realitní kancelář?

Jak vybrat ten správný software pro realitní kancelář?

TipPřehled dodavatelů software pro realitní kanceláře

Průvodce výběrem realitního software


Jak vybrat realitní software?

Před podobnou otázkou stojí nejeden realitní makléř nebo realitní kancelář. Vybrat „ten správný“ realitní software není snadné a rozhodně doporučujeme takovéto volbě věnovat dostatek času a prostoru. Pro ty z Vás, kteří se aktuálně podobou otázkou zabývají, jsme připravili tento speciální článek.

Myslete dopředu, vyberte si to nejlepší řešení

Investice do realitního software patří mezi investice dlouhodobé a unáhlený výběr nevhodného řešení na začátku může vést k řadě pozdějších problémů. Následná změna poskytovatele software v době, kdy už jej máme naplněn drahocennými daty, není snadná ani příjemná – o tom by mohla mluvit řada majitelů realitních kanceláří, s kterými jsme se za mnoho let v oboru setkali. Z tohoto důvodu také doporučujeme volit řešení, které za sebou mají již určitou historii a dlouhodobý vývoj – zpravidla se jedná o záruku do budoucna.

Třikrát měř a jednou řež…

Vždy je třeba myslet na budoucí rozvoj realitní kanceláře. Prvotní verze realitního řešení totiž nemusí po nějaké době realitní kanceláři stačit a ne všichni výrobci realitního software dokáží zajistit individuální upgrade svého software na vyšší verzi bez nutnosti složitého přesouvání dat a bez nutnosti odstávky systému. Řada realitních kanceláří navíc s časem přichází s individuálními požadavky na úpravy svého software, což je u některých řešení takřka nemožné, nebo velmi nákladné.

100% podpora je základ

Při volbě dodavatele realitního řešení se kromě kvality řešení a zkušeností dodavatele zaměřte i na poskytovanou podporu po „zprovoznění systému“. Software i webové stránky nejsou 100 % bezúdržbové, občas je nutné provést aktualizaci nebo opravu, a v tom případě oceníte rychlou a propracovanou podporu, na kterou se budete moci kdykoliv obrátit.

Realitní software bez webu? Dnes již utopie

Kvalitní realitní software (z pohledu vývoje backend) zajišťuje veškeré interní procesy realitní kanceláře a řídí export na důležité realitní servery. Část kanceláří, které řeší výběr realitního software, však zapomíná na webové stránky (tzv. frontend), které jsou neméně důležité a absolutně klíčové pro komunikaci s potencionálními i stávajícími zákazníky.

Teprve webové stránky společně s realitním softwarem tvoří komplexní realitní řešení pro realitní kancelář.

Není web jako web…

Webové stránky realitní kanceláře by měly být postaveny na moderním základu, měly by podporovat zobrazení na mobilních zařízeních a měly by být vyrobeny s ohledem na optimalizaci pro vyhledávání (SEO).

Při výběru realitního software nesmíme zapomínat, že nejde pouze o primitivní nástroj pro export nabídek na realitní servery jako např. Sreality, ale o vyspělý CRM nástroj (CRM – systém pro správu vztahů mezi zákazníky a firmou), který pomůže spravovat veškeré důležité procesy týkající se fungování realitní kanceláře.

10 věcí, které by měl moderní realitní software umět, aneb co vyžadovat:

 • Pokročilé zadávání nabídek s maximem parametrů
 • Možnost pracovat s video nabídkami
 • Pracovat s plánováním záznamů a aktivit (obdoba plánovacího kalendáře)
 • Exportovat na desítky důležitých serverů, umožnit sledování průběhu exportu (chybové reporty)
 • Sledovat obchodní případy (od vzniku až po uzavření)
 • Umožňovat 100 % propojení s webovými stránkami
 • Umožňovat efektivní správu klientů bez kompromisů
 • Nabízet užitečné statistické výstupy a přehledy pro makléře a majitele RK
 • Podporovat práci s developerskými projekty
 • Podporovat práci na mobilních zařízeních (možnost spravování zakázky makléřem přímo na místě)

V následující části si na příkladu typického zájemce o realitní software položíme nejčastěji se vyskytující otázky, na které se pokusíme odpovědět.

5 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně realitního řešení pro realitní kanceláře

 1. Vyplatí se realitní software odkoupit, nebo pronajímat?
 2. Je lepší zakoupit „krabicové řešení“ nebo si nechat realitní software vyrobit na míru?
 3. Potřebuji k realitnímu software i webové stránky?
 4. Jak stanovit optimální rozpočet na pořízení?
 5. Na co si dát při výběru realitního software pozor?

1. Vyplatí se realitní software odkoupit nebo pronajímat?

Pronajmout nebo koupit? Obě varianty mají své pro i proti.

a) Pronájem

Většina prodejců realitního software upřednostňuje variantu pronájmu svého řešení s příplatkem za výrobu webových stránek. Hlavní výhody pronájmu realitního software jsou nasnadě, nižší vstupní náklady na spuštění celého řešení a žádné další vedlejší poplatky (zde pozor na podmínky některých společností). Cena pronájmu řešení je konečná a zpravidla zahrnuje i drobné servisní práce a pravidelné aktualizace systému (nové funkce, nové exportní můstky apod.) Na druhou stranu platíte po celou dobu používání systému – po určité době tak realitní software přeplatíte.

b) Odkup

V případě odkupu licence sice musí realitní kancelář na začátku zaplatit vyšší částku, ale z dlouhodobého hlediska toto řešení vychází finančně výhodněji. V ceně řešení zpravidla nejsou zahrnuty náklady na aktualizace systému a hosting. Tento drobný nedostatek se však dá vyřešit využitím zvýhodněné měsíční služby spojující platbu za hosting, drobné úpravy webu a pravidelné aktualizace. Realitní kancelář se tak nemusí obávat „nárazových“ faktur za aktualizaci systému, vše se platí v rovnoměrných platbách.

2. Je lepší zakoupit „krabicové řešení“ nebo si nechat realitní software vyrobit na míru?

Snad každou realitní kancelář na počátku výběru realitního software napadne možnost, vývoje software na míru ať už skrze externí firmu nebo interně.

Zde je třeba říct, že klasický realitní software splňující aktuální požadavky trhu rozhodně není produktem, který by bylo možné „naprogramovat“ za dvě odpoledne. Výroba takového programu vyžaduje dlouhodobý vývoj a tým zkušených lidí – náklady takového řešení se pohybují nad hranicí 1 000 000 Kč, což zdaleka přesahuje plánované investice většiny realitních kanceláří.

Z naší zkušenosti víme, že v rámci pokusu o vývoj realitního software pohořela i řada špičkových firem z IT oboru – realitní trh i realitní software má zkrátka celou řadu specifik, na které je třeba pamatovat.

Vývoj „vlastního“ software na míru je vhodný jen pro opravdu velké kanceláře s individuálními požadavky a dostatkem prostředků a času. Odměnou za vklad času a prostředků pak je 100 % individualizované řešení na míru.

Pod pojmem „krabicová verze“ si pak nelze představovat pouze omezené verze produktů bez odlišení – nejvyšší verze produktových balíčků zpravidla umožnují celou řadu individuálních úprav včetně grafiky webových stránek na míru.

3. Potřebuji k realitnímu software i webové stránky?

Nutné to není, ale důrazně to doporučujeme. Lidé jsou dnes zvyklí firmy na webu hledat a to stejné platí i pro nabídky realitních kanceláří. Exportní servery jsou sice velmi důležité, ale neumožňují dostatečně prezentovat celou nabídku realitní kanceláře. Co víc, prezentace na vlastním webu je pro realitní kancelář prakticky zdarma (kromě nákladu na hosting a provoz), zatímco za exporty na realitní servery je třeba průběžně platit a ceny některých serverů jsou poměrně vysoké.

Pokud vezmeme v úvahu argument, že se vlastní webové stránky rozhodně vyplatí, zbývá dořešit, jak si je obstarat.

a) Využijme naše stávající webové stránky

Jednou z možností je napojit nový realitní software na stávající webové stránky. Tato možnost je však dle našich zkušeností krajně nevýhodná – propojení nebývá ideální a stojí spoustu peněz (tvůrce webových stránek nezná detailní fungování RS, práce tak trvají déle). Jde o určitý kompromis.

b) Necháme si vyrobit nové webové stránky

Druhou možností je nechat si webové stránky vyrobit firmou, se kterou máte dobrou zkušenost, pokud se však zároveň nejedná o firmu schopnou zajistit i realitní software, vystavujeme se nebezpečí komplikací při propojení webu a softwaru. Propojení navíc téměř vždy bývá nákladnější než u tzv. řešení 2v1 (realitní software + webové stránky od jednoho dodavatele).

Z tohoto důvodu doporučujeme hned na počátku vybrat firmu, které dokáže dodat kvalitní realitní software včetně moderních webových stránek se 100 % napojením. Ušetříte si tím čas i peníze.

4. Jak stanovit optimální rozpočet na pořízení?

Investice do realitního řešení by měla být přímo úměrná službám, které poskytovatel řešení nabízí. Na českém trhu existuje několik málo firem, kterou jsou schopny nabídnout více či méně propracovaný realitní software s webovými stránkami.

Dle našich zkušeností se průměrná cena pronájmu realitního software (licence) bez webových stránek pohybuje okolo hranice 2 500 Kč/měsíc. Některé firmy v této ceně přidají i webové stránky v šabloně (bez individuální grafiky).

V případě zájmu o odkup licence se cena pohybuje okolo hranice 50 000 Kč, a to včetně vytvoření webových stránek. Existují samozřejmě levnější nabídky, ale v poměru cena / výkon nejde většinou o optimální řešení, zejména pokud realitní kancelář nevyžaduje pouze export nabídek, ale i propracované CRM, které zajistí kompletní agendu kanceláře.

U řešení, která jsou nějakým způsobem omezená (bez individuální grafiky, omezené funkce, exporty) se můžeme s cenou pohybovat i okolo hranice 20 000 Kč. Tato řešení jsou však vhodná pouze pro menší realitní kanceláře nebo samostatné makléře.

5. Na co si při výběru dát pozor?

Ceníky řady realitních softwarů nejsou zrovna ukázkou přehlednosti a jednoduchosti, řada z nich dokonce ceny na webu ani neuvádí, nebo se „nepochlubí“ různými příplatky (např. vložení vodotisku do nabídek) . Proto doporučujeme vybrat takové řešení, které nabízí maximálně transparentní podmínky a dobrý poměr cena/výkon.

5 zásadních otázek ohledně finální ceny realitního řešení:

 • Je v pořizovací ceně také výroba webových stránek?
 • Není nižší cena softwaru podmíněna nutností využívat další služby (např. inzerci na serverech)?
 • Jaké jsou měsíční náklady na provoz celého řešení?
 • Jaké jsou platby za počet licencí?
 • Jak je to s rychlostí odstranění případné poruchy systému a cenou poskytované podpory?

Nejčastější poplatky a příplatky, které Vás mohou nepříjemně překvapit:

 • Poplatek za vložení vodotisku do fotografií u nabídek
 • Poplatek za hromadný upload fotografií
 • Poplatek za automatické exporty
 • Poplatek za exportní můstky a za exporty měsíčně
 • Poplatek za školení programu + dopravu
 • Poplatek za instalaci programu

Závěr

Doufáme, že Vám náš článek o výběru realitního software pomůže s výběrem toho nejlepšího řešení pro Vaši realitní kancelář.

V rámci článku jsme se pokusili nastínit základní body výběru realitního softwaru, nicméně tato oblast je velice komplexní a poměrně složitá. Proto doporučujeme, abyste si před výběrem konkrétního realitního softwaru zjistili maximum informací z různých zdrojů.

Nejlepším doporučením jsou pak zkušenosti realitních kanceláří, které již nějaký realitní software používají a jsou s ním spokojeny.

 

Doporučujeme:

Tip: Domény pro realitní činnost na prodej – aktuální nabídka zde.